Žamberk: Protipovodňová ochrana města budí stále emoce

By Redakce

Ochrana proti záplavám se v Žamberku řeší více než deset let. Stavební práce sice v roce 2017 začalaly, ale po několika měsících se zase zastavily. Firma, která zakázku za sto milionů korun vysoutěžila, zkrachovala. Investor stavby, Povodí Labe, vypsal novou soutěž v březnu a město další výběrové řízení využilo k tomu, aby do projektu přidalo požadavek na vybudování pěší trasy na nábřeží. Dnes jsou opatření hotova z jedné třetiny.

V současnosti v Žamberku stojí betonové zídky podél toku řeky a dva poldry. Loni na podzim se ale ukázalo, že zeď, která vyrostla na louce u řeky, by naopak mohla v případě záplav nasměřovat vodu do ulic města. Město dokonce zvažovalo odstřel problematických betonových zábran. Samotní obyvatelé města proti navrženým opatřením protestovali formou petice. Lidem vadilo například to, že stavebním pracím padnou za oběť desítky vzrostlých stromů na břehu řeky.

„Na území je stavební uzávěra, bez opatření proti vodě není možné postavit ani garáž. Jen velmi těžko lze pojistit nemovitosti. Ke zlepšení přispěje realizace alespoň nějaké formy ochrany,“ domnívá se starosta Jiří Dytrt. Soubor opatření měl být původně hotov do konce listopadu 2019. Jaká bude realita, ukáží teprve další měsíce.

Source: vodarenstvi.cz

      


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 30 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *