Za Kubatou na Zbudovská blata

By Redakce

Rybník Volešek mezi Pištínem a Plástovicemi v oblasti Zbudovských blat na jihu Čech hraje stejně jako okolní malebné vesničky klíčovou roli v románu Karla Klostermanna Mlhy na Blatech líčícím dění v kraji v poslední čtvrtině devatenáctého století a osudy dvou místních selských rodů. Od té doby se v kraji mnohé změnilo, ale oblast místních rybníků a vesniček s typickou jihočeskou selskou architekturou stojí za návštěvu i dnes. Při krásných jarních dnech to platí dvojnásob.

Volešek leží u silnice mezi Českými Budějovicemi a Vodňany poblíž silnice E49 a také obce Plástovice. Má rozlohu téměř 135 hektarů, má maximální hloubku dva a půl metru a dokáže zadržet sedm set tisíc kubíků vody. Dnešní jméno získal až od 19. století – předtím nesl název podle vedle ležící vesnice jako Plástovský rybník. Rybník napájí umělé strouhy, Jakub Krčín v letech 1771-1775 plochu rybníka zdvojnásobil. Z Plástovic je to k hrázi rybníka zhruba kilometr po místní silničce. Z vedlejších Pašic se dá kolem rybníka procházet po polní cestě.

Za návštěvu rozhodně stojí vesnice tvořící centrum architektonické výstavby ve stylu selského baroka. Nejvýznamnější jsou z tohoto úhlu pohledu právě Plástovice a Zbudov se svými vesnickými památkovými zónami – většina domů byla vybudována kolem poloviny devatenáctého století. Ze Zbudova je to pak zhruba kilometr po proudu Bezdrevského potoka, který napájí kromě stejnojmenného rybníka kousek od Zlivi také Zlivský rybník, k pomníku zbudovského rychtáře Jakuba Kubaty. Ten byl na konci 16. století popraven při rebelii sedláků kvůli sporu s tehdejším majitelem hlubockého panství Adamem z Hradce. Jeho postava získala postupem času obraz lidového hrdiny bojujícího proti vrchnosti. Na začátku dvacátého století byl pak odhalen místní Kubatův pomník a postavu rychtáře zpopularizoval Karel Klostermann svým románem. Ostatně v samotném Zbudově stojí jako číslo popisné 1 Kubatův statek.

Poněkud v kontrastu s idylickou jihočeskou krajinou pak působí lokalita okolo blízkých Mydlovar, kde se těžil lignit a v současnosti prochází poškozená krajina rozsáhlou rekultivací. Více se o tomto projektu podniku Diamo můžete dočíst zde.

Foto: Marek Síbrt

Zbudovská blata

Zbudov

Read More

Plástovice

Read More

Kubatův pomník

Read More

Plástovice

Read More

Plástovice

Read More

Plástovice

Read More

Zbudovská blata

Read More

Plástovice

Read More

Kubatův pomník

Read More

Plástovice

Read More

Volešek

Read More

Volešek

Read More

Volešek

Read More

Volešek

Read More

Kubatův popravčí kámen

Read More

Kubatův pomník

Read More

Source: vodarenstvi.cz

      


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 30 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *