Kaly z ostravských lagun se budou spalovat na Sokolovsku

By Redakce

Toxické kaly z lagun se stávají velkým tématem na Sokolovsku, kde se bude likvidovat odpad z Ostravy v areálu společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové, což už samotná společnost potvrdila. Lidé z vedení obce byli zaskočeni a o plánovaném spalování se dozvěděli až z médií. „O tom, že by se to mělo pálit u nás, vůbec nic nevím. Vadí nám, že jsou to nebezpečné druhy odpadů,“ řekl Radiožurnálu místostarosta Vřesové Vlastislav Hlávka. Krajský úřad už k akci vydal povolení.

Laguny patří k největším ekologickým zátěžím České republiky a od počátku bylo jejich čištění komplikované. Termín dokončení projektu se neustále posouvá. Zatím bylo vytěženo zhruba 200 000 tun kalů, ale následně se ukázalo, že jsou v lagunách další desítky tisíc tun tohoto materiálu. Jedná se o takzvané nadbilanční kaly.

Zakázku na jejich odtěžení vyhrála v Ostravě společnost AVE CZ. „Dodržujeme všechny zákony, všechno děláme tak, jak se má. Koncové zařízení kvůli možným spekulacím zveřejníme až s prvním odvozem kalů,“ řekla Radiožurnálu mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková. Společnost má uzavřenou smlouvu se státním podnikem DIAMO, že v Ostravě vytěží celkem 91 562 tun kalů za cenu 429 milionů korun. Laguny jsou ve městě pozůstatkem výroby ropných produktů, ale především odpadu, který se vytvořil z recyklovaných vyjetých motorových olejů společnosti Ostramo.

K likvidaci kalů se stát zavázal už před dvaadvaceti lety. Ačkoliv samotná Ostrava nesouhlasí, tak vyřešení problémů s lagunami z Ostrama bude trvat nejméně dalších devět let. S odkazem na plán státního podniku DIAMO to před několika týdny komentovala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. „Harmonogram počítá s uskutečněním sanace území v letech 2022 až 2026. Pak mají následovat koncové úpravy lokality. Dokončení sanace podzemních vod je naplánováno až v roce 2027. A toto nám připadá neúnosné,“ uvedla Šebestová, podle které chce město maximálně zkrátit dobu, do kdy bude areál bývalé chemičky a rafinerie olejů pro město i jeho obyvatele nevyuživatelný.

Moravskoslezský kraj také začátkem října vyhlásil veřejnou soutěž na odstranění materiálu pocházejícího původně z lagun ve Vratimově u Ostravy. Lokalita se nachází v areálu někdejších papíren. Tam bylo navezeno v letech 2010 a 2011 zpracované palivo pocházející z historické kontaminace v ostravských lagunách bez předešlého upozornění.

Skupina Čistá Ostrava vedená společností Geosan vytěžila část kalů z lagun, smíchala je s uhlím a vytvořila palivo, které mělo být dodáno do spaloven nebo cementáren v České republice. Podle MF Dnes všechno palivo do kotlů nesměřovalo, ale skončilo u další firmy. Ta jej nezlikvidovala, ale rozvezla na různá místa, mezi něž patří také Vratimov.

Ilustrační foto

Source: vodarenstvi.cz

      


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 30 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *